Kronika

2018.09.22

Klasy 6 w Małopolsce

Dnia 18 września 2018 roku klasy szóste naszej szkoły wyjechały na wycieczkę po Małopolsce. Pierwszego dnia dojechaliśmy do Wieliczki.  Pierwszy nocleg spędziliśmy pod ziemią w Kopalni Soli. Do miejsca noclegu jechaliśmy windą w dół, 125 metrów pod ziemię.  Nocleg odbywał się w komfortowym pokoju, w którym panował specyficzny mikroklimat i wcale nie było zimno, tak jak wszyscy się  spodziewali.  Powietrze w kopalni wolne jest od zanieczyszczeń, a sen pod ziemią doskonale wpływał na nasz układ oddechowy. Następnego dnia po porannej toalecie i smacznym śniadaniu, wyruszyliśmy na zwiedzanie Kopalni Soli trasą „Młody Górnik”. Założyliśmy specjalne kombinezony i dostaliśmy górniczy sprzęt. Mieliśmy bardzo wesołego przewodnika i ciekawe zadania do wykonania.

Następnie pojechaliśmy do Krakowa.  W Krakowie zjedliśmy obiad i rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Zabytki Krakowa takie jak Sukiennice, Kościół Mariacki, przepiękny Rynek Główny można zwiedzać wiele razy i nadal podziwiać ich uroki.  Pod koniec pobytu mieliśmy chwilę czasu wolnego na zakup pamiątek. Potem poszliśmy na warsztaty do Muzeum Obwarzanka. Każdy z nas miał szansę zrobienia swojego precla. Pod koniec dnia Pani Basia zabrała nas na pyszną zapiekankę. Nocleg spędziliśmy na Kazimierzu, jednej z dzielnic Krakowa. Następnego dnia zwiedzaliśmy Kazimierz żydowski i chrześcijański oraz Wawel. W trakcie pobytu w kościele żydowskim, każdy z mężczyzn musiał dostać nakrycie głowy. Potem Pani Basia zamówiła meleksa, którym pojechaliśmy do zamku na Wawelu. Widzieliśmy też smoka ziejącego ogniem. Ostatnim punktem wycieczki była smaczna pizza, którą pożegnaliśmy Kraków.

Po posiłku pojechaliśmy do Ogrodzieńca. Pensjonat był zaskakujący i przytulny. Pod koniec dnia, wieczorem poszliśmy na nocne zwiedzanie zamku, gdzie mieliśmy straszne przygody z duchami.

Ostatniego dnia wraz z przewodnikiem, na łódeczkach zwiedzaliśmy Sztolnię Czarnego Pstrąga oraz Kopalnię Srebra. Było to naprawdę bardzo interesujące.

W drodze powrotnej mieliśmy koncert piosenek na temat wycieczki. Wieczorem szczęśliwie dojechaliśmy do Warszawy.

Uważam, że wycieczka była naprawdę znakomita.

Bartosz Imielski, Klasa 6b