2014.06.26

Our favourite toys now and then

Przez cały rok szkolny klasy pierwsze wytrwale uczestniczyły w projekcie międzynarodowym w ramach programu eTwinning pt. „Our favourite toys now and then”. Projekt miał na celu zaprezentowanie ulubionych zabawek naszych uczniów, poznanie, czym lubią bawić się ich koledzy z kraju partnerskiego – Włoch, a także znalezienie informacji dotyczących przeszłości, czyli zabawek i zabaw popularnych w dzieciństwie rodziców i dziadków naszych uczniów. W ciągu całego roku szkolnego miało miejsce wiele wydarzeń związanych z projektem: – nauka bardzo wielu nazw zabawek w języku angielskim, – wykonanie plakatów prezentujących ulubione zabawki oraz nagranie filmów, w których uczniowie w języku angielskim mówili o nich oraz o swoich ulubionych sportach i grach, – obejrzenie plakatów i filmów przygotowanych przez dzieci ze szkoły partnerskiej, – spotkanie z paniami z DPS „Kombatant”, by porozmawiać o zabawkach i zabawach z ich dzieciństwa, – spotkanie z tatą Witka Zakrzewskiego z klasy 1A, który opowiedział o grach podwórkowych popularnych w czasach, gdy on miał kilka i kilkanaście lat (spotkanie to i prezentacja gry w kapsle stały się inspiracją do dalszych działań), – wizyta w Muzeum Zabawek w Kielcach, – przygotowanie kapsli do gry w Wyścig Pokoju, – nagranie filmu dla dzieci z Włoch z instrukcją wykonania kapsli do gry i ze wskazówkami do samej gry, – gra w Wyścig Pokoju na szkolnym podwórku, – zapoznanie się z efektami pracy uczniów ze szkoły partnerskiej, – wymiana kartek bożonarodzeniowych i wielkanocnych z uczniami z Włoch. Dodatkowo dzieci uczęszczające na zajęcia Miganki nagrały filmy prezentujące znaki wyrażające nazwy zabawek w Polskim Języku Migowym. Projekt dał najmłodszym uczniom naszej szkoły możliwość poznania elementów przeszłości oraz obcej dla nich kultury, zaciekawienia zarówno dzieciństwem rodziców czy dziadków, jak i innymi krajami. Przede wszystkim jednak pokazał im potrzebę i sens nauki języka angielskiego w celu łatwej komunikacji między ludźmi z różnych części świata. Przez cały czas trwania projektu uczniowie wykazywali ogromną motywację i zaangażowanie, a gra w kapsle zrobiła furorę wśród pierwszaków i przez wiele przerw toczyły się boje w Świetlicy Pierwszaka.
Link do galerii