2018.10.22

Rozstrzygnięcie Rodzinnego Konkursu Kulinarnego „Kuchnia Polska”

Wykwintne specjały polskiej kuchni pojawiły się w naszej Szkole w dniu 22 października br. w ramach Rodzinnego Konkursu Kulinarnego „Przysmaki Kuchni Polskiej”. Do konkursu przystąpiło 21 rodzin uczniów i uczennic kl. 0-3, które przygotowały 16 przysmaków słodkich i 7 przysmaków wytrawnych. Na konkursowym stole wśród potraw słodkich zagościły drożdżowe bułeczki, staropolskie rogaliki, aromatyczne ciasteczka, tradycyjny murzynek, słodziutki dżem winogronowy, smagowski śmietaniarz, wyjątkowy torcik makowy, niepowtarzalne biało-czerwone pierogi, smakowite chrusty i faworki oraz królowa szarlotka. Wśród potraw wytrawnych degustowano aromatyczny żur śląski oraz krem z dyni, kolorową sałatkę jarzynową, pierogi z mazowieckiej chaty, klasyczne kopytka, złocisty kotlet schabowy oraz wyśmienity chleb żytni na zakwasie ze swojskim smalcem i kiszonymi ogórkami. Przysmaki polskiej kuchni zachwycały nie tylko bogactwem smaków, ale także oryginalnym sposobem podania.

W Rodzinnym Konkursie Kulinarnym „Przysmaki Polskiej Kuchni” jury przyznało następujące miejsca:

• kategoria „Przysmaki słodkie

I miejsce – Kornel Wach z kl. 1a za „Szarlotkę mojej Prababci”,
II miejsce – Inka Gajda z  kl. 3b za „Pierogi na słodko”,
III miejsce – Mateusz Czechowicz z kl. 1a za „Rogaliki staropolskie”,

wyróżnienie – Wiktoria Koziarkiewicz z kl. 1a za „Chrust”,

• kategoria „Przysmaki wytrawne

I miejsce – Michał Pasternak z kl. 3b za „Chleb żytni na zakwasie, smalec i ogórki kiszone”,
II miejsce – Aleksandra Kowalak z  kl. 3b za „Żur śląski”,
III miejsce – Hanna Wywiał z kl. 0b za „Kotlet schabowy”.

Szczególne podziękowania i uznanie należą się również pozostałym uczestnikom konkursu, którzy w gronie rodzinnym doświadczyli kulinarnej przygody, inspirowanej polskimi smakami. Z dumą oznajmiamy, iż są to następujący uczniowie i uczennice: Janek Mackowiak z kl. 2a, Lena Metera z kl. 1c, Michał Kopania z kl. 1c, Hania Ryba z kl. 1c, Maksymilian Mizera z kl. 1a, Wiktor Kocjan z kl. 1a, Natalia Ślęzak z kl. 2a, Maja Zderkiewicz z kl. 0a, Aleksandra Kaczyńska z kl. 1b, Przemysław Zając z kl. 0a, Iza Urban z kl. 0b, Stanisław Żyłkowski z kl. 1a, Weronika Zawiślińska z kl. 1a.

Dagmara Zahuta, Małgorzata Cieślak, Patrycja Wójtowicz, Ewa Pytlak