2015.02.20

Szkoła STO,
Nie ma nigdzie lepszej,
Zapamiętaj to!”

To fragment jednej z piosenek zaprezentowanych w piątek, 20 lutego br., podczas jubileuszowego X Koncertu Noworocznego. Uroczystość zainaugurowała obchody 25-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 24 STO w Warszawie.

W imieniu społeczności szkolnej przybyłych gości przywitali: Violetta Ciećwierz, Prezes SKT nr 69 STO oraz Jarosław Pytlak, dyrektor Zespołu Szkół STO na Bemowie. Na początek życzenia z okazji jubileuszu złożyła pani Krystyna Norwa, wiceprezes STO, która przekazała także list gratulacyjny od Zarządu Głównego. Następnie życzenia złożyli inni przybyli goście, m.in. Wojciech Starzyński – jeden z pomysłodawców i założycieli Społecznego Towarzystwa Oświatowego, wieloletni prezes STO, oraz ksiądz prałat Andrzej Banaszek, proboszcz Parafii pw. Bogurodzicy Maryi, goszczącej od ćwierć wieku społeczną placówkę.

W dalszej części programu pani Krystyna Norwa wręczyła Srebrne Odznaki STO państwu Czesławie i Andrzejowi Bajll, pracownikom administracyjnym, oraz nauczycielom: Bożennie Pielacińskiej, Marzenie Raczko i Filipowi Wojewodzie. Z kolei grono pedagogiczne złożyło podziękowania i życzenia dyrektorowi Jarosławowi Pytlakowi za 25 lat kierowania szkołą, a także pogratulowało i podziękowało wspomagającym go wicedyrektorom: Ewie Pytlak i Piotrowi Piskorskiemu. Gromkie brawa wypełniły całą salę widowiskową Klubu Wojskowej Akadami Technicznej, gdzie odbywała się uroczystość.

„Kwiaty polskie” to tytuł koncertu, który przygotowali zaprzyjaźnieni seniorzy z DPS „Kombatant” oraz uczniowie klas szóstych. Po jego zakończeniu zaprezentowano konkursowe propozycje piosenek o szkole. Jedna z nich, autorstwa czteroosobowej rodziny Józefowiczów, została wyróżniona przez jury, inna, napisana przez Zofię Sorotę i jej mamę Elżbietę, uzyskała nagrodę publiczności. Dziecięcy autorzy wszystkich prac konkursowych otrzymali stypendia artystyczne.

Podczas przerwy uczestnicy imprezy zwiedzali wystawę „Szkolnej Galerii Sztuki”, czyli reprodukcje sławnych dzieł malarskich w wykonaniu uczniów Społecznego Gimnazjum nr 99 STO na Bemowie, z których wiele, np. „Słoneczniki” czy „Dziewczyna z perłą”, zachwyca wysokim poziomem warsztatowym. Wszyscy też raczyli się poczęstunkiem.

Drugą część imprezy rozpoczęło kilkudziesięciu najmłodszych uczniów, śpiewając piosenkę pt. „Gra w kolory”. Następnie wystąpili uczniowie klasy 4b, którzy pod kierunkiem grupy rodziców przygotowali przedstawienie muzyczne pt. „Klątwa Czarnej Perły” Klausa Badelta. Wyświetlony został także archiwalny film Polskiej Kroniki Filmowej z roku 1994 pt. „Szkoła społeczna”, a w nawiązaniu do niego – remake z roku 2015, przygotowany przez gimnazjalistów.

W części finałowej ponad trzydziestu rodziców uczniów otrzymało z przyznane przez Radę Pedagogiczną odznaki honorowe „Dziękujemy za pomoc!”, w stopniach: zielonym, niebieskim (jeśli po raz drugi) lub czerwonym (jeśli po raz trzeci).

Na zakończenie części artystycznej najmłodsi uczniowie wykonali piosenkę finałową pt. „Dłonie”.

Szkoła Podstawowa nr 24 STO otrzymała z okazji swojego jubileuszu list gratulacyjny od Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, podpisany przez Panią Dziekan, prof. dr hab. Annę Wiłkomirską.

Link do galerii