2021.10.28

Międzynarodowy Dzień Kropki w klasie 4c

15 września świętowaliśmy w klasie 4c Międzynarodowy Dzień Kropki🔴🟠🟡🟢🔵🟣🟤⚪🔴⚫🟢🟡🔵🟠🟣🟤
Dzieci były zaskoczone, gdy na początku lekcji rozdałam im czyste kartki i poprosiłam, żeby każdy narysował kropkę.
– Proszę pani, ale jaką kropkę?
– Dużą czy małą?
– Na środku kartki, w rogu czy z brzeżku?
– Długopisem? Ołówkiem? Kredką?
– Można flamastrem?
– Czy tak dobrze?
– CZY TO DOBRA KROPKA?
Ze wszystkich tych pytań odpowiedziałam jedynie na ostatnie:
– TAK, TO DOBRA KROPKA. Bo całkowicie twoja. Bo nie ma złych kropek. Bo tylko ty wiesz, jaka powinna być twoja kropka.
Następnie poleciłam dzieciom, aby dorysowały coś do swoich kropek – w taki sposób, aby kropka była tego elementem. I wtedy już nie było pytań. Dzieci puściły wodze fantazji. Jedna z kropek – maleńka – zamieniła się w równie maleńki przecinek, z drugiej trysnęła tęcza, inne stały się oczami, brzuszkami, środkami lub płatkami kwiatów, kroplami, planetami, Ziemią, królikiem, czarną dziurą i wieloma innymi rzeczami😀 Każdy czwartoklasista poczuł nagle, że potrafi rysować i że zwyczajna kropka może być początkiem czegoś większego… A potem wspólnie obejrzeliśmy film o Vashti (https://youtu.be/rETI9cQxNgQ)
i wszystko stało się jasne. Następnego dnia dzieci przyniosły do szkoły kolejne kropki: wielkie, małe, kolorowe, czarne – jakie tylko chciały!😀 Urządziliśmy naszą kropkową wystawę na korytarzu przed klasą🟤🟣🟠🔵🟡⚫🟡🟢🔵🔴
Dużo rozmawialiśmy o tym, że każdego stać na dokonanie czegoś wielkiego, ważnego i pięknego, pod warunkiem, że uwierzy w siebie. I o tym, że ABY UWIERZYĆ W SIEBIE, POTRZEBA KOGOŚ, KTO UWIERZY W NAS. O tym jest film o Vashti i o tym każdego dnia będą nam przypominać nasze kropki🟣🟤🔴⚪⚫🟢🟣🔵🟢🟡🟢🔵🟣🔵🟡
Od lat słyszę od uczniów, że nie umieją ładnie pisać, że nie mają pomysłów, nie potrafią układać barwnych opisów i ciekawych dialogów, no a przede wszystkim zazwyczaj nie wiedzą, od czego zacząć twórcze pisanie. Otóż, Kochani, ZACZNIJCIE OD KROPKI!!! Z kropki może powstać mnóstwo wspaniałych rzeczy: nieśmiały przecinek, tajemniczy wielokropek, konkretny średnik, wesoły wykrzyknik, ciekawski pytajnik, kropka nad „i” albo koniec pierwszego zdania! Może też powstać np. Ż, a gdy jest Ż, to już tylko krok dzieli młodego pisarza od wielkiej żabopei gatunkowej, żaberiady czy żabonetu🐸🐸🐸😀
Dzień Kropki to cudowne, ciepłe święto ludzi, którzy lubią ludzi💞 Świętowanie powinno odbywać się z pompą i fajerwerkami🎉🎊🎉🎊🎉 Może w lodziarni na kropkach owocowo-śmietankowych, jak nasze w środę? Najważniejsze jest jednak to, by przez wszystkie dni w roku dbać o czułą, życzliwą uważność na wszystkie mikroskopijne, nieśmiałe, niepozorne kropki i kropeczki, które mogą dać początek czemuś wielkiemu, jeśli tylko zostaną zauważone i docenione👍 Bo symboliczne ZAUWAŻENIE I DOCENIENIE KROPKI CZYNI CUDA.
Magdalena Piotrowska