Kronika
Slajdowisko – wyprawa na Kilimandżaro
Dnia 28 listopada w naszej szkole gościła pani Julita Wiktorska – Zapała, zdobywczyni najwyższego wzniesienia Afryki – masywu Kilimandżaro (5895 m n.p.m.). W slajdowisku uczestniczyły w ramach lekcji przyrody klasy szóste oraz klasa 7b. Dowiedzieliśmy się, jak można zdobyć ten szczyt, w jaki sposób trzeba się do tego przygotować i jakie atrakcje, a także niebezpieczeństwa czekają na każdego, kto odważy się pokonać własne słabości i zmierzy się z trudem pokonania tak dużej wysokości. Na zdjęciach, wyświetlanych przez panią Julitę, mogliśmy zobaczyć krajobrazy tego niezwykłego wulkanu, zmieniające się wraz z wysokością piętra roślinne oraz skarby tanzańskiej sawanny. Poznaliśmy także przy okazji stroje oraz niektóre obyczaje Masajów – grupy etnicznej zamieszkującej Tanzanię.
Ogromnie podziwiamy Panią Julitę za wysiłek, który włożyła w samą wyprawę oraz
w przygotowanie się do tej niezwykłej podróży. Życzymy Pani zdobycia jak największej liczby szczytów należących do korony Ziemi, a nawet K2 zimą 😉 Pozostaje nam tylko trzymać kciuki! Sami teraz wiemy, że nie ma rzeczy niemożliwych i każda, nawet najdalsza podróż zaczyna się od… marzeń i planów, a potem pozostaje już tylko ich realizacja!
Tak na marginesie… Kilimandżaro jest najwyższą górą Afryki i jednym z najwyższych samotnych masywów górskich na Ziemi. Leży w Tanzanii na terenie Parku Narodowego Kilimandżaro. Niedaleko przebiega granica z Kenią. W skład masywu wchodzą trzy szczyty, będące pozostałościami po trzech wulkanach: Uhuru na wulkanie Kibo o wysokości 5895 m n.p.m., Mawenzi 5149 m n.p.m. oraz Shira 3962 m n.p.m. Obecnie Kilimandżaro jest uśpionym wulkanem. Jego ostatnią aktywność zanotowano około 200 lat temu. Najwyższy szczyt góry pokrywa lodowiec. Według szacunków jego powierzchnia w ciągu ostatnich 100 lat zmniejszyła się o 80%. Obecnie wynosi już tylko niecałe 4 km². Prawdopodobnie między 2022 r. a 2033 r. słynne hemingwayowskie „śniegi Kilimandżaro” znikną zupełnie.
Katarzyna Komisarz