Kronika

2017.11.09

Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej

W czwartek, 9 listopada 2017 roku, klasy szóste i trzecie udały się do Domu Kombatanta, by wraz z jego mieszkańcami świętować dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Klasy szóste wcześniej przygotowały kotyliony, które zostały rozdane kombatantom. Uczniowie z klasy 6b recytowali wiersze i opowiadali o wydarzeniach historycznych z tamtego okresu. Recytowane były cztery wiersze: ”Rota”, ”Niepodległość”, „O Piłsudskim i wolnej Polsce” oraz „Rozdzielił nas mój bracie”. Wszystkie cztery klasy wspólnie zaśpiewały pieśni legionowe, takie jak „Legiony” czy „Pierwsza Kadrowa”. Także Kombatanci przygotowali krótki występ: zaśpiewali pieśń „Ojczyzna” i wydeklamowali wiersze. Najbardziej wzruszającym momentem było wyrecytowanie przez panią Stasię wiersza o marszałku Piłsudskim, którego nauczyła się w trzeciej klasie szkoły podstawowej i którego nie zapomniała mimo upływu czasu. Te wspólnie spędzone chwile na długo wszyscy zapamiętamy. Spotkania z Kombatantami są dla nas jak żywa lekcja historii. To zaszczyt, że możemy się spotkać z bohaterami Polski.

Kontynuacją obchodów Święta Niepodległości był uroczysty apel, który odbył się w piątek 10 listopada w hali sportowej. W uroczystości brały udział wszystkie klasy. Dzieci ubrane były tego dnia na galowo, a ich stroje przyozdobiono kotylionami. Program występu, przygotowanego przez klasę 6b, był podobny do zaprezentowanego na spotkaniu z Kombatantami poprzedniego dnia. Cała sala ładnie i głośno zaśpiewała hymn narodowy. Pieśni legionowe śpiewały nawet młodsze dzieci, co nas oraz nauczycieli niezmiernie ucieszyło. Po każdej pieśni publiczność biła nam brawo. W tle widoczna była prezentacja multimedialna z obrazami i wizerunkami osób. Slajdy nawiązywały do tekstów historycznych opowiadanych przez uczniów klasy 6b. Dzieciom z młodszych klas występ bardzo się podobał i składały nam gratulacje. Na koniec apelu wszyscy zaśpiewaliśmy pieśń „Legiony”.

Według mnie takie uroczystości są bardzo potrzebne, gdyż uczą patriotyzmu i przypominają o trudnej historii naszego kraju.

Pola Krysiuk