2007.04.12

Szlakiem Powstania Warszawskiego

Kiedy 12 kwietnia klasy szóste pisały Bardzo Ważny Sprawdzian, klasy piąte – pod opieką pani Pauliny Niemińskiej, pani Marzeny Lasockiej i pana Piotra Ścieżki – udały się na wycieczkę po Warszawie szlakiem Powstania Warszawskiego.

Pogoda – wbrew obawom – była piękna. Wędrówkę zaczęliśmy na Placu Krasińskich, gdzie podzieliliśmy się na trzy grupy, z których każda miała do wykonania siedem zadań. PIerwszym z nich było odnalezienie na samym placu śladu po działaniach powstańców. Po odszukaniu włazu do kanału ruszyliśmy dalej przez Stare Miasto. Zatrzymaliśmy się przy pomniku Małego Powstańca, przy katedrze świętego Jana odszukaliśmy wmurowaną gąsienicę niemieckiego czołgu, zajrzeliśmy do kościoła świętego Marcina, a potem na Placu Zamkowym szukaliśmy informacji na temat batalionu, który bronił barykady przy ulicach Piwnej i Podwale. Ostatnim śródmiejskim etapem wędrówki był Pałac Blanka, w którym – kilka dni po rozpoczęciu powstania – zginął poeta i żołnierz Krzysztof Kamil Baczyński.

Wykonanie ostatnich zadań przypadło nam już w Parkofrajdzie, a potem w szkole. W Parkofrajdzie broniliśmy naprędce zorganizowanej barykady, a w szkole pisaliśmy test, który sprawdzał, ile zapamiętaliśmy z kilkugodzinnej wędrówki szlakiem Powstania Warszawskiego.