Kronika

2013.10.13

„Tańczmy Bacha” – dla klas 5 i 6

To było wyjątkowe wyjście do Teatru Wielkiego. W niedzielę 13 października 2013r. pod czujnym okiem pani Basi Kamińskiej, pani Marzeny Raczko i pani Marzeny Derejko uczniowie klas 5-6 wybrali się do Teatru Wielkiego na balet pt. „Tańczmy Bacha”, składający się z trzech odsłon.
Pierwsza z nich to „Pocałunki”, gdzie tłem muzycznym jest „Koncert klawesynowy d-moll”. Ta część jest szczególnie piękna, dzięki uroczym sukniom, w których tańczyły baletnice. Choreografia była dosyć nowoczesna – nie był to klasyczny balet, znany z baletu „Jezioro Łabędzie”. Występ był pełen uroku, tajemnicy i piękna.
Druga część to „Koncert Barokowy” zatańczony do „Koncertu d-moll na dwoje skrzypiec”. To słynny balet, który cieszy się popularnością na całym świecie. Nazywany jest abstrakcyjnym, mi wydawał się z kolei bardzo klasyczny. Tancerki ubrane w białe proste stroje tańczyły wdzięcznie do muzyki Bacha.
Z kolei „Zieleń” (3 część) to męski balet, do którego dopasowany został występ chóru – „Pasja według św. Jana”, w wykonaniu Chóru Opery Narodowej. Taniec ten był trochę dziwny i straszny.
Ostatnią częścią przedstawienia był balet „W światłocieniu”. Podkład muzyczny stanowiła „Aria z Wariacji Goldbergowskich” oraz „III Suita na orkiestrę D-dur”. Tutaj na uwagę zasługuje piękna scenografia oraz niezwykłe stroje tancerzy.
Autorzy przedstawienia przekonali nas, że muzykę poważną też da się tańczyć. Dla mnie ten balet był wyjątkowy.
Karina Piątkowska z 5a