Kronika

2018.09.21

Wycieczka klas 5c i 5d do Wielkopolski

 19 września 2018 roku klasy piąte (oddzielnie klasy 5c i 5d, oraz 5a i 5b) wyjechały na wycieczkę do Wielkopolski. W  planie było zwiedzanie Poznania, Gniezna, Ostrowa Lednickiego, Puszczykowa i Kórnika. W Wielkopolsce spędziliśmy trzy dni. Naszymi opiekunami byli pan Krzysztof Goleń, pan Filip Wojewoda, pani Kasia Przybyszewska i pani Marzena Derejko

Pierwszego dnia przed południem pojechaliśmy do Gniezna. Naszym celem było przede wszystkim zwiedzenie katedry, która okazała się być w  remoncie. Na szczęście mogliśmy podziwiać słynne Drzwi Gnieźnieńskie, które wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Na koniec pobytu w pierwszej stolicy Polski odwiedziliśmy Muzeum Archidiecezji. Następnie  udaliśmy się do Ostrowa Lednickiego – ruin najstarszego grodu w historii Polski.  Na miejsce dopłynęliśmy promem – ponieważ to jest wyspa (słowo „ostrów” w starodawnym języku polskim oznaczało wyspę). Dzień zakończyliśmy  w  Hostelu Melody, położonym w samym centrum Poznania. Wieczorem wyszliśmy zobaczyć Rynek Starego Miasta, gdyż hostel znajduje się bardzo blisko tego miejsca. Poznański rynek i jego okolice wszystkim się bardzo spodobały.

Drugi dzień zaczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta. Na początek mogliśmy wejść do pięknego i starego kościoła gotyckiego, po wyjściu z którego rozpoczęliśmy grę miejską, dotyczącą ciekawostek o rynku poznańskim. Następnie byliśmy w Muzeum Rogala Świętomarcińskiego, gdzie każdy mógł własnoręcznie wykonać słodkiego rogala. Potem zobaczyliśmy makiety trzech najstarszych polskich grodów – Poznańskiego, Gnieźnieńskiego i grodu z Ostrowa Lednickiego. Pod koniec pobytu na Starym Mieście zobaczyliśmy słynny pokaz koziołków trykających się na ratuszowej wieży. Na koniec weszliśmy do Katedry, skąd autokar zabrał nas na Maltę Poznańską- ogromny kompleks sportowy, gdzie odbywały się m.in. mistrzostwa świata w kajakarstwie. Są tam również: tory saneczkowe, kolejka górska i trasa narciarska. Na koniec dnia ponownie wyszliśmy na wieczorny spacer po Starym Rynku.

Niestety, trzeciego dnia musieliśmy już wracać:-(, ale po drodze mieliśmy jeszcze zwiedzić Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie i Arboretum w Kórniku. Muzeum Arkadego Fiedlera wywarło na większości osób bardzo duże wrażenie. Wśród eksponatów znajdowały się wszystkie jego książki, 1 pirania, model w skali 1:1 angielskiego samolotu Hurricane, replika statku Krzysztofa Kolumba Santa Maria również w skali 1:1, bumerangi Aborygenów czy słynna broń Winchester oraz makieta piramidy Cheopsa w skali 1:30. Na zakończenie wycieczki, w Arboretum w Kórniku dostaliśmy grę oprowadzającą po parku, gdzie było wiele niespotykanych roślin.

Potem już musieliśmy wracać do Warszawy. To była naprawdę niesamowita, niezapomniana wycieczka….

Bartek Tomkiewicz 5c