Kronika

2017.12.14

„Zimowa botanika, czyli od goździka do piernika”

 Pewnego grudniowego dnia klasy 4a i 4b wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Wyruszyliśmy wczesnym rankiem autobusem miejskim.

W głównym budynku odpoczęliśmy po długiej podróży i zjedliśmy drugie śniadanie. Następnie wybraliśmy się do szklarni, w której hoduje się różne rośliny rosnące, np. na pustyni, w lasach tropikalnych czy regionie śródziemnomorskim. Rośliny egzotyczne mogą rosnąć w Polsce tylko w szklarni, w odpowiednich warunkach.

Jednakże największą sławę wśród nas zyskała świnka morska o imieniu Carlos, która mieszka w szklarni, a nie jest rośliną. Była ona, nie ukrywam, spora jak na gryzonia, ale bardzo słodka. Świnki morskie pochodzą z Ameryki Południowej i tam mieszkają w swoim naturalnym środowisku. Wszyscy byliśmy zachwyceni Carlosem oraz innymi świnkami tam mieszkającymi.

Było tam też oczko wodne. Mieszkają w nim żywe karpie koi i żółwie czerwonolice. Po opuszczeniu pomieszczeń przeszliśmy przez ogród. Zobaczyliśmy różne gatunki drzew i krzewów rosnących w Tatrach lub w innych częściach Polski. Ujrzeliśmy także ukryte w skałach skamieniałe amonity, czyli zwierzęta wodne, które wymarły 70 milionów lat temu.

Później wróciliśmy do głównego budynku, gdzie odbyły się warsztaty dotyczące przypraw stosowanych na świątecznych stołach, to jest: cynamonu, anyżu, goździków i innych. Dowiedzieliśmy się, skąd pochodzą i jakie są ich właściwości. Oglądaliśmy te przyprawy pod mikroskopem i badaliśmy je różnymi zmysłami.

Następnie odbyło się dekorowanie pierników. Dostaliśmy co prawda już gotowe pierniczki, ale to my je samodzielnie dekorowaliśmy. Do szkoły wróciliśmy około godziny 15.00.Według mnie było super zabawnie, a pierniczki były smaczne. Mojej rodzinie też smakowały!

W podobnej wycieczce 4 grudnia uczestniczyły klasy 6. Dwunastu reprezentantów klasy 6a i 6b przeżywało podobne przygody, jak uczniowie klas 4. Potwierdzamy, że największą atrakcją przyrodniczą była świnka morska o imieniu Carlos, a pierniczki smakowały wybornie.

Ksawery Ostręga,

12 Wspaniałych z klas 6